آموزش

قهوه روبوستا چیست؟ هرآنچه که باید بدانید!

مصرف قهوه در داخل کشور روز به روز در حال افزایش است و مردم به این مسأله معتقد هستند با نوشیدن قهوه می‌توانند انرژی خود را افزایش دهند. البته این تفکر کاملاً درست است زیرا قهوه با بالا بردن متابولیسم بدن باعث افزایش انرژی در بدن می‌شود. از سوی دیگر کافئین موجود در قهوه یک محرک سیستم عصبی مرکزی است که می‌تواند باعث افزایش هوشیاری، تمرکز و عملکرد شناختی شود. این نکته را در نظر داشته باشید قهوه انواع مختلفی دارد و یکی از بهترین قهوه‌هایی که می‌توانید در داخل کشور تهیه کنید قهوه روبوستا می‌باشد. حال شاید برای شما سؤال پیش بیاید قهوه روبوستا چیست؟ در این محتوا ما تصمیم داریم شما را با این نوع قهوه، خواص آن و بهترین قهوه‌های روبوستا موجود در بازار اشنا کنیم. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم تا پایان این محتوا با ما در وب سایت طا‌ها کاپ همراه باشید.

فهرست:

قهوه روبوستا چیست؟

قهوه روبوستا چیست؟
قهوه روبوستا چیست؟

در این بخش از محتوا تصمیم داریم قهوه روبوستا را به شما معرفی کنیم و به صورت کامل ذکر کنیم که قهوه روبوستا چیست؟ شایان ذکر است بدانید دو نوع قهوه (روبوستا و عربیکا) در سراسر جهان کشت می‌شود. توجه داشته باشید قهوه روبوستا از گیاه Coffea canephora به دست می‌آید. قهوه روبوستا دارای طعمی تلخ‌تر و اسیدیته کمتری نسبت به قهوه عربیکا است. همچنین، میزان کافئین موجود در قهوه روبوستا حدودا دو برابر بیشتر از قهوه عربیکا است. به همین دلیل، قهوه روبوستا اغلب در تهیه قهوه فوری، اسپرسو و سایر نوشیدنی‌هایی که بر پایه قهوه هستند، استفاده می‌شود.

مشاهده و خرید انواع لیوان کاغذی از تولید کننده

تصویر

انواع قهوه روبوستا

در این بخش از محتوا قهوه روبوستا چیست تصمیم بر این است تا شما با انواع قهوه روبوستا (Coffea canephora) آشنا شوید. این نکته را در نظر داشته باشید ما قصد داریم در ادامه قهوه روبوستا تانزانیا، قهوه روبوستا جاوه و قهوه روبوستا اوگاندا را بررسی کنیم. این سه قهوه در حال حاضر بیش‌ترین سهم فروش قهوه در بازار را به خود اختصاص داده‌اند.

انواع قهوه روبوستا
انواع قهوه روبوستا

قهوه روبوستا تانزانیا

اولین قهوه که تصمیم داریم در این محتوا معرفی کنیم، قهوه روبوستا تانزانیا است. توجه داشته باشید قهوه روبوستا تانزانیا یکی از مرغوب‌ترین انواع قهوه روبوستا در جهان به شمار می‌رود. توجه داشته باشید قهوه روبوستا تانزانیا در منطقه باکوبا در سواحل دریاچه ویکتوریا کشت می‌شود. این منطقه دارای آب و هوای معتدل و مرطوب است که برای رشد قهوه روبوستا بسیار مناسب است. قهوه روبوستا تانزانیا دارای سطح کیفی بالایی است و به دلیل طعم غنی و پیچیده خود، یکی از محبوب‌ترین انواع قهوه روبوستا در جهان است.

ویژگی بارز قهوه روبوستا تانزانیا، طعم غنی و پیچیده آن است. این قهوه دارای نت‌های شکلاتی، آجیل و عسل است. همچنین، قهوه روبوستا تانزانیا دارای کافئین بالایی است که باعث می‌شود یک نوشیدنی انرژی‌زا و مقوی باشد. در ادامه بهتر است به این نکته اشاره کنیم قهوه روبوستا تانزانیا اغلب به صورت اسپرسو یا ترکیب با قهوه عربیکا استفاده می‌شود. این قهوه برای افرادی که به دنبال یک قهوه با طعم غنی و پیچیده هستند، گزینه مناسبی است.

قهوه روبوستا جاوه

در این بخش از محتوا قهوه روبوستا چیست بهتر است به سراغ قهوه روبوستا جاوه برویم. قهوه روبوستا جاوه یکی از انواع قهوه روبوستا است که در جزیره جاوا در کشور اندونزی کشت می‌شود. این قهوه دارای طعمی تلخ و اسیدیته کمتری نسبت به قهوه عربیکا است. همچنین، قهوه روبوستا جاوه دارای کافئین بالایی است که باعث می‌شود یک نوشیدنی انرژی‌زا و مقوی باشد. استفاده از قهوه روبوستا جاوه می‌تواند تأثیرات مختلفی بر روی بدن داشته باشد. این تأثیرات می‌تواند مثبت یا منفی باشد و به عوامل مختلفی مانند مقدار قهوه مصرفی، سلامت عمومی فرد و ترکیبات دیگر موجود در قهوه بستگی دارد.


بیشتر بخوانید: آشنایی با انواع قهوه، هرآنچه که باید بدانید!


شاید برای شما سوال پیش بیاید تاثیرات مثبت قهوه روبوستا چیست؟ در پاسخ به این سؤال باید ذکر کنیم افزایش هوشیاری و تمرکز، کاهش خستگی، بهبود عملکرد ورزشی و کاهش خطر ابتلا به برخی بیماری‌ها می‌تواند جزء تأثیرات مثبت این نوع از قهوه بر روی بدن انسان باشد. در انتها بهتر است به این نکته هم اشاره کنیم مردم این منطقه از چای بیشتر از قهوه استفاده می‌کنند. به همین دلیل حدود ۸۰ درصد از قهوه روبوستا جاوه به کشور‌های دیگر صادر می‌شود. این قهوه اغلب برای تهیه قهوه فوری، اسپرسو و سایر نوشیدنی‌های قهوه‌ای با طعم قوی‌تر استفاده می‌شود.

قهوه روبوستا اوگاندا

قهوه روبوستا اوگاندا یکی از انواع قهوه روبوستا است که در کشور اوگاندا کشت می‌شود و ما تصمیم داریم در این بخش از محتوا قهوه روبوستا چیست این قهوه را مورد بررسی قرار دهیم. این قهوه دارای طعمی شیرین و میوه‌ای است. همچنین، قهوه روبوستا اوگاندا دارای کافئین بالایی است که باعث می‌شود یک نوشیدنی انرژی‌زا و مقوی باشد. قهوه روبوستا برای اولین بار در اوگاندا در قرن نوزدهم توسط مبلغان مذهبی اروپایی معرفی شد. این قهوه به سرعت در بین کشاورزان اوگاندایی محبوب شد و امروزه یکی از مهم‌ترین محصولات صادراتی این کشور است. قهوه روبوستا اوگاندا دارای کافئین بالایی است.

در این بخش بهتر است اطلاعاتی را در مورد میزان کافئین این نوع از قهوه در اختیار شما قرار دهیم. شایان ذکر است بدانید میزان کافئین در این قهوه حدود ۲. ۵ تا ۳ درصد است. این مقدار کافئین تقریباً دو برابر مقدار کافئین موجود در قهوه عربیکا است. در انتها بهتر است ذکر کنیم حدود ۹۰ درصد از قهوه روبوستا اوگاندا به کشور‌های دیگر صادر می‌شود. این قهوه اغلب به کشور‌های اروپایی، آمریکای شمالی و آسیا صادر می‌شود.


بیشتر بخوانید: آشنایی با انواع قهوه ساز | کدامیک برای شما مناسب است؟


خواص قهوه روبوستا

یکی از مواردی که باعث می‌شود مردم از انواع قهوه روبوستا استفاده کنند، خواص این قهوه است. توجه داشته باشید قهوه روبوستا دارای خواص مختلفی است که می‌تواند برای سلامتی مفید باشد. در ادامه تصمیم داریم به بررسی مهمترین خواص قهوه روبوستا بپردازیم.

افزایش هوشیاری و تمرکز

قهوه روبوستا به دلیل کافئین بالایی که دارد، می‌تواند باعث افزایش هوشیاری و تمرکز شود. این امر می‌تواند برای افرادی که به دنبال افزایش بهره وری در کار یا تحصیل هستند، مفید باشد.

کاهش خستگی

قهوه روبوستا می‌تواند باعث کاهش خستگی و افزایش انرژی شود. این امر می‌تواند برای افرادی که فعالیت بدنی زیادی دارند یا به دنبال کاهش خستگی روزانه خود هستند، مفید باشد.

بهبود عملکرد ورزشی

قهوه روبوستا می‌تواند باعث بهبود عملکرد ورزشی شود. این امر می‌تواند برای ورزشکاران یا افرادی که به دنبال افزایش توانایی‌های ورزشی خود هستند، مفید باشد.

کاهش خطر ابتلا به برخی بیماری‌ها

قهوه روبوستا ممکن است با کاهش خطر ابتلا به برخی بیماری‌ها، مانند بیماری پارکینسون، بیماری آلزایمر، دیابت نوع ۲ و برخی سرطان‌ها مرتبط باشد.


بیشتر بخوانید: اصطلاحات رایج کافی شاپ (دیکشنری کافه)


فرق قهوه روبوستا و عربیکا

همانطور که در ابتدا محتوا قهوه روبوستا چیست ذکر کردیم، قهوه در دو نوع اصلی (قهوه روبوستا و قهوه عربیکا) کشت می‌شود. در نتیجه می‌توان به این استنباط رسید که بین این دو نوع قهوه تفاوت‌هایی وجود دارد. در ادامه بهتر است ذکر کنیم قهوه روبوستا و قهوه عربیکا از نظر ظاهری، طعم، میزان کافئین و غیره با یکدیگر تفاوت دارند. برای مثال دانه‌های قهوه روبوستا کوچکتر و گردتر از دانه‌های قهوه عربیکا هستند. دانه‌های قهوه روبوستا همچنین دارای خطی مستقیم در وسط خود هستند، در حالی که دانه‌های قهوه عربیکا دارای خطی منحنی در وسط خود هستند. از سوی دیگر قهوه روبوستا دارای طعمی تلخ‌تر و اسیدیته کمتری نسبت به قهوه عربیکا است. قهوه روبوستا همچنین دارای طعمی قوی‌تر و ماندگارتر است.

فرق قهوه روبوستا و عربیکا
فرق قهوه روبوستا و عربیکا

در انتها بهتر است به تفاوت کافئین میان قهوه روبوستا و عربیکا هم اشار کنیم، قهوه روبوستا دارای کافئین بیشتری نسبت به قهوه عربیکا است. میزان کافئین در قهوه روبوستا حدود ۲. ۵ تا ۳ درصد است، در حالی که میزان کافئین در قهوه عربیکا حدود ۱. ۵ تا ۲ درصد است.


پیشنهادی: سفارش لیوان کاغذی با چاپ اختصاصی


بهترین قهوه روبوستا برای کدام کشور است؟

این سوال یکی از متداول‌ترین سوالاتی است که تا به امروز توسط بسیاری از افراد مطرح شده است. توجه داشته باشید بهترین کشور‌های تولید‌کننده قهوه در جهان (برزیل، ویتنام و اندونزی) هستند. در ادامه با قهوه این سه کشور بیشتر آشنا خواهید شد.

بهترین قهوه روبوستا برای کدام کشور است؟
بهترین قهوه روبوستا برای کدام کشور است؟

قهوه روبوستا برزیل

قهوه روبوستا برزیل یکی از محبوب‌ترین و پرفروش‌ترین انواع قهوه روبوستا در جهان است. این قهوه دارای طعمی تلخ می‌باشد. شایان ذکر است بدانید قهوه روبوستا برزیل اغلب برای تهیه قهوه فوری، اسپرسو و سایر نوشیدنی‌های قهوه‌ای با طعم قوی‌تر استفاده می‌شود.

قهوه روبوستا ویتنام

قهوه روبوستا ویتنام دومین تولید‌کننده بزرگ قهوه روبوستا در جهان به شمار می‌رود. این قهوه دارای طعمی تلخ و قوی با اسیدیته پایین است.

قهوه روبوستا اندونزی

قهوه روبوستا اندونزی که رتبه سوم در تولید قهوه با کیفیت در جهان را به خود اختصاص داده است محبوبیت زیادی بین مردم کشور‌های مختلف دارد. این قهوه دارای طعمی تلخ و شیرین است و اغلب در تهیه قهوه فوری و اسپرسو استفاده می‌شود.


بیشتر بخوانید: بهترین برند قهوه (7 انتخاب برتر در سال 2023)


نتیجه‌گیری

در این مقاله از مجله طاها کاپ اطلاعات دقیقی در مورد قهوه روبوستا و تفاوت آن با قهوه عربیکا در اختیار شما قرار دادیم. از سوی دیگر شما در حال حاضر می‌دانید قهوه روبوستا چیست و چه خواصی دارد. در نهایت امیدواریم با مطالعه این محتوا بتوانید با دید باز و آگاهی کامل برای خرید قهوه اقدام کنید.

4.7/5 - (4 امتیاز)

‫2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا