آموزش

بهترین روش نگهداری از پودر قهوه

قهوه یک نوشیدنی محبوب در سراسر جهان است که به دلیل طعم و عطر دلپذیر و همچنین مزایای آن برای سلامتی، مورد توجه قرار گرفته است.  توجه داشته باشید این روزها مصرف قهوه در کشور به شدت افزایش پیدا کرده است، زیرا در حال حاضر اکثر افراد به دنبال این مسئله هستند تا انرژی خود را در سطح بالایی نگه دارند. البته باید به این نکته اشاره کنیم قهوه در کنار افزایش انرژی، می‌تواند به بهبود عملکرد مغز در زمینه های مختلف مانند حافظه، یادگیری و تمرکز کمک کند. از سوی دیگر مطالعات نشان داده اند که نوشیدن قهوه می‌تواند به کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های مزمن شود. البته باید بتوانید از قهوه درست نگهداری کنید. شاید برای شما سوال پیش بیاید بهترین روش نگهداری از پودر قهوه چیست؟ در ادامه این محتوا با ما در وب سایت طاها کاپ همراه باشید تا به پاسخ این سوال دست پیدا کنید.

فهرست:

بهترین روش نگهداری پودر قهوه

در بسیاری از مواقع شاهد این مسئله بوده ایم که افراد به دلیل عدم انتخاب بهترین روش نگهداری از پودر قهوه باعث از بین رفتن عطر، طعم و حتی خواص آن شده‌اند. البته این مسئله طبیعی است و در این مقاله به صورت کامل روش نگهداری پودر قهوه را یاد خواهند گرفت. شایان ذکر است بدانید قهوه یک محصول حساس به شمار می‌رود و در صورت نگهداری اشتباه و رعایت نکردن برخی از موارد به سرعت طعم و عطر خود را از دست می‌دهد. بنابراین، یادگیری نحوه نگهداری پودر قهوه اهمیت زیادی دارد. با نگهداری صحیح از قهوه می‌توانید از طعم و عطر آن لذت بیشتری ببرید. در ادامه با بهترین روش نگهداری از قهوه آسیاب شده آشنا خواهید شد.

روش‌های نگهداری از پودر قهوه
روش‌های نگهداری از پودر قهوه

بیشتر بخوانید: آشنایی با انواع قهوه، هرآنچه که باید بدانید!


استفاده از ظروف دربدار (ضدهوا و نور)

همانطور که در ابتدا مقاله ذکر کردیم انتخاب بهترین روش نگهداری از پودر قهوه اهمیت بسیار زیادی دارد، برخی از افراد سوال برایشان مطرح می شود که پودر قهوه را کجا نگهداری کنیم یا بهترین ظرف برای نگهداری قهوه باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟ در پاسخ به این سوال باید ذکر کنیم استفاده از ظروف دربدار که دارای قابلیت ضد هوا و نور باشد برای نگهداری از قهوه مناسب است. توجه داشته باشید استفاده از این نوع ظرف یکی از مهم ترین نکات برای حفظ طعم و عطر قهوه به شمار می‌رود.

استفاده از ظروف دربدار (ضدهوا و نور) برای نگهداری از قهوه
استفاده از ظروف دربدار (ضدهوا و نور) برای نگهداری از قهوه

در ادامه محتوا بهترین روش نگهداری از پودر قهوه، بهتر است به تاثیر عواملی همچون نور، هوا، رطوبی و غیره اشاره کنیم. در ابتدا بهتر است بدانید استفاده از ظروف دربدار و مات، از ورود نور به داخل ظرف جلوگیری می‌کند. از سوی دیگر هوا باعث اکسید شدن قهوه می‌شود. بنابراین، ظرف قهوه باید کاملاً دربسته نگهداری شود. ظروف دربدار، از ورود هوا به داخل ظرف جلوگیری می‌کنند. در نهایت بهتر است ذکر کنیم ظروف دربدار (ضدهوا و نور)، بهترین گزینه برای نگهداری از قهوه هستند. این ظروف از جنس های مختلفی مانند شیشه، سرامیکی یا فلزی ساخته می‌شوند.

مشاهده و خرید انواع لیوان کاغذی از تولید کننده

تصویر

 

دما و رطوبت محیط را کنترل کنید

در هنگام نگهداری از قهوه، دما و رطوبت محیط را باید کنترل کرد و این کار می‌تواند بهترین روش نگهداری از پودر قهوه تلقی شود. دمای بالا و رطوبت زیاد، باعث از بین رفتن طعم و عطر قهوه می‌شوند. دمای مناسب برای نگهداری قهوه، 15 تا 20 درجه سانتیگراد است. دمای بالاتر از 25 درجه سانتیگراد، باعث از بین رفتن سریع طعم و عطر قهوه می‌شود. دمای پایین تر از 15 درجه سانتیگراد نیز می تواند باعث خشک شدن قهوه شود. در ثانی رطوبت مناسب برای نگهداری قهوه، 50 تا 60 درصد است. رطوبت بالاتر از 60 درصد، باعث جذب رطوبت توسط قهوه می‌شود. رطوبت پایین تر از 50 درصد نیز می‌تواند باعث خشک شدن قهوه شود. 

بسیاری از افراد قهوه را در درون یخچال قرار می دهند، حال این سوال مطرح می شود آیا نگهداری پودر قهوه در یخچال درست است یا خیر؟ در پاسخ به این سوال باید ذکر کنیم نگهداری پودر قهوه در یخچال درست نیست. یخچال محیطی مرطوب است و رطوبت می تواند باعث جذب رطوبت توسط قهوه شود. همچنین، یخچال محیطی سرد است و سرما می‌تواند باعث از بین رفتن طعم و عطر قهوه شود. البته اگر قصد دارید قهوه را به مدت طولانی نگهداری کنید، می‌توانید آن را در فریزر نگهداری کنید. قهوه در فریزر می‌تواند تا شش ماه طعم و عطر خود را حفظ کند.

هرگز در معرض نور قرار نگیرد

یکی از موارد که می‌تواند به عنوان بهترین روش نگهداری از پودر قهوه معرفی شود عدم قرار دادن پودر قهوه در نور است. توجه داشته باشید نور باعث اکسیداسیون قهوه می‌شود. اکسیداسیون یک فرآیند شیمیایی است که باعث از بین رفتن مواد مغذی و طعم و عطر مواد غذایی می‌شود. به این صورت که اکسیداسیون موجب می گردد ترکیبات آروماتیک موجود در قهوه از بین برود.


بیشتر بخوانید: قهوه روبوستا چیست؟ هرآنچه که باید بدانید!


مدت زمان نگهداری قهوه

مدت زمان نگهداری قهوه
مدت زمان نگهداری قهوه

اگر اطلاعاتی نسبت به مدت زمان نگهداری قهوه در اختیار ندارید اصلا نگران نباشید. زیرا در این بخش از محتوا تصمیم داریم مدت زمان نگهداری قهوه آسیاب شده را بررسی کنیم. البته باید به این نکته اشاره کنیم که مدت زمان نگهداری قهوه به عوامل مختلفی از جمله نوع قهوه، درجه آسیاب و شرایط نگهداری بستگی دارد.

  • نوع قهوه: قهوه دانه ای معمولاً طعم و عطر خود را برای مدت طولانی تری نسبت به پودر قهوه حفظ می‌کند.
  • درجه آسیاب: قهوه آسیاب شده به سرعت طعم و عطر خود را از دست می‌دهد.
  • شرایط نگهداری: قهوه را باید در ظرفی دربسته و هوابند در مکانی تاریک، خشک و خنک نگهداری کرد.

به طور کلی، قهوه دانه‌ای که به درستی نگهداری شود، می تواند تا شش ماه طعم و عطر خود را حفظ کند. پودر قهوه که به درستی نگهداری شود، می تواند تا سه ماه طعم و عطر خود را حفظ کند.

نکات مهم نگهداری از قهوه

نگهداری قهوه شاید سخت به نظر برسد اما شما با رعایت کردن برخی از موارد می‌توانید بهترین روش نگهداری از پودر قهوه را انتخاب کنید. در ابتدا بهتر است ذکر کنیم  باید قهوه را به اندازه مصرف خود خریداری کنید. در واقع هر چه مدت زمان نگهداری قهوه کمتر باشد، طعم و عطر آن بهتر حفظ می شود. در وحله دوم نباید به هیچ وجه ظرف قهوه را کاملاً پر نکنید. در ثانی ظرف قهوه را به طور مرتب بررسی کنید. اگر ظرف قهوه آسیب دیده باشد، باعث ورود هوا و رطوبت به داخل آن می شود که در این صورت مطمئنا قهوه شما طعم و عطر خود را از دست خواهد داد.


بیشتر بخوانید: آشنایی با انواع قهوه ساز


نتیجه گیری

در این محتوا از مجله طاها کاپ بهترین روش برای نگهداری از پودر قهوه را ذکر کردیم و مطمئنا شما در حال حاضر می دانید استفاده از ظروف دربدار یکی از روش های نگهداری درست از قهوه است. از سوی دیگر کنترل کردن دما و رطوبت محیط یکی دیگر از مواردی است که باید در نگهداری قهوه به آن توجه کنید. در انتها هم ذکر کردیم قهوه به هیچ وجه نباید در معرض نور قرار بگیرد. در نهایت امیدواریم محتویات موجود در این مقاله توانسته باشد بهترین روش نگهداری از پودر قهوه را به شما آموزش داده باشد.

4.6/5 - (5 امتیاز)

‫2 دیدگاه ها

  1. همونطور که گفته بودید بهترین روش برای نگهداری قهوه استفاده از ظرف دیدار و ماته که نور خورشید بهش برخورد نکنه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا