آموزش

تفاوت کاپوچینو و لاته و موکا (بررسی کامل!)

آیا از آن دسته از افراد هستید که به نوشیدن نوشیدنی‌هایی که بر پایه قهوه درست می‌شوند علاقه دارید؟ شایان ذکر است بدانید نوشیدنی‌های زیادی در جهان وجود دارند که بر پایه قهوه درست می‌شوند اما کاپوچینو، لاته و موکا در بین این نوشیدنی‌ها طرفداران زیادی دارند. این نکته را در نظر داشته باشید‌ این سه نوشیدنی توسط بسیاری از شرکت‌ها در بسته‌بندی‌های مختلف تولید و به بازار عرضه می‌شوند. از سوی دیگر در کافی شاپ‌ها نیز سرو می‌گردد. در ادامه بهتر است ذکر کنیم کاپوچینو، لاته و موکا اسپرسو، از شیر و فوم شیر درست می‌شوند و در دهه‌های اخیر محبوبیت آن‌ها به طور پیوسته افزایش یافته است. به همین دلیل در این مقاله از طاها کاپ قصد داریم به بررسی تفاوت کاپوچینو و لاته و موکا بپردازیم.

فهرست:

کاپوچینو چیست؟

کاپوچینو یک نوشیدنی قهوه ایتالیایی است که از یک شات اسپرسو و فوم شیر تشکیل شده است. شاید برای شما سؤال پیش بیاید طعم کاپوچینو چیست؟ در پاسخ به این سؤال بهتر است ذکر کنیم کاپوچینو دارای طعم قهوه‌ غنی و غلیظ است که با طعم ملایم و خامه‌ای فوم شیر متعادل می‌شود. این نوشیدنی معمولاً در لیوان کاغذی سرو می‌شود و یک گزینه عالی برای صبحانه یا میان وعده است. این نکته را در نظر داشته باشید اگر تصمیم دارید برای یک قرار کاری یا دوستانه نوشیدنی سرو کنید بهترین گزینه برای شما می‌تواند کاپوچینو باشد.

کاپوچینو چیست؟
کاپوچینو چیست؟

لاته یا لته چیست؟

بسیاری از افراد کاپوچینو و لاته را با یکدیگر اشتباه می‌گیرند، اما این دو نوشیدنی با یکدیگر تفاوت دارند. حال این سؤال مطرح می‌شود که لاته یا لته چیست؟ در پاسخ به این سؤال بهتر است ذکر کنیم لاته (Latte) یک نوشیدنی قهوه ایتالیایی است که از یک شات اسپرسو و شیر بخار پز درست می‌شود. اگر می‌خواهید از نسبت شیر و اسپرسو در این نوشیدنی مطلع شوید بهتر است بدانید نسبت شیر به اسپرسو در لاته معمولاً 3:1 می‌باشد. در ادامه بهتر است ذکر کنیم لاته دارای طعم قهوه قوی است که با طعم خامه‌ای شیر متعادل می‌شود. لاته یک نوشیدنی قهوه‌ای محبوب برای صبحانه یا میان وعده به شمار می‌رود.

موکا چیست؟

در این بخش از محتوا تصمیم داریم به سراغ یکی از محبوب‌ترین نوشیدنی‌هایی که بر پایه قهوه درست می‌شود برویم. نوشیدنی موکا یک نوشیدنی قهوه ایتالیایی است که از یک شات اسپرسو، شیر بخار پز و شکلات تشکیل شده است. نسبت شیر به شکلات در موکا معمولاً 2:1 است. موکا دارای طعم قهوه‌ای قوی و شیرین است که با طعم شکلات متعادل می‌شود. موکا یک نوشیدنی قهوه‌ای محبوب برای فصل زمستان است.

تفاوت کاپوچینو و لاته و موکا

بسیاری از افراد بر این باور هستند که تفاوتی بین کاپوچینو و لاته و موکا وجود ندارد. اما اصلاً اینطور نیست و این سه نوع نوشیدنی در طرز تهیه، نحوه تزئین و سرو و حتی در طعم و عطر با یکدیگر متفاوت هستند. به همین دلیل ما تصمیم گرفتیم در این بخش از مقاله به بررسی تفاوت کاپوچینو و لاته و موکا بپردازیم و این سه نوشیدنی را از نظر این 3 پارامتر با یکدیگر مقایسه کنیم.

تفاوت کاپوچینو و لاته و موکا
تفاوت کاپوچینو و لاته و موکا

تفاوت در طرز تهیه

در این بخش از محتوا تفاوت کاپوچینو و لاته و موکا طرز تهیه هر سه نوشدنی را ذکر می‌کنیم تا از تفاوت میان این سه نوشدنی مطلع شوید. در ابتدا بهتر است به سراغ کاپوچینو برویم، شایان ذکر است بدانید در تهیه کاپوچینو، یک شات اسپرسو با مقدار مساوی شیر بخار پز و فوم شیر ترکیب می‌شود. نسبت شیر به فوم شیر در کاپوچینو معمولاً ۱: ۱ است. در گام دوم بهتر است طرز تهیه لاته را ذکر کنیم. در تهیه لاته، یک شات اسپرسو با مقدار بیشتری شیر بخار پز ترکیب می‌شود. نسبت شیر به اسپرسو در لاته معمولاً ۳: ۱ است.

در انتها هم بهتر است نوشیدنی دلچسب موکا را از نظر طرز تهیه بررسی کنیم. در تهیه موکا، یک شات اسپرسو با مقدار شیر بخار پز و شکلات ترکیب می‌شود. نسبت شیر به شکلات در موکا معمولاً ۲: ۱ است. در نهایت مطمئناً متوجه این مسئله شده‌اید تفاوت کاپوچینو و لاته و موکا در موارد اولیه و طرز تهیه آن است که این دو عامل می‌تواند باعث ایجاد تفاوت در طعم و عطر این سه نوشیدنی شوند.


بیشتر بخوانید: قهوه روبوستا چیست؟ هرآنچه که باید بدانید!


تفاوت در نحوه تزیین و سرو

تفاوت بین این سه نوشیدنی را می‌توان از تزئین و سرو آن مطلع شد. شاید برای شما سؤال پیش بیاید تفاوت کاپوچینو و لاته و موکا در سرو به چه میزان است؟ در پاسخ به این سؤال باید ذکر کنیم این تفاوت به صورتی فاحش است که شما به سادگی می‌توانید تفاوت کاپوچینو و لاته و موکا را متوجه شوید. در ابتدا به سراغ کاپوچینو می‌رویم، کاپوچینو معمولاً با یک لایه فوم شیر تزیین می‌شود. این لایه معمولاً به صورت دایره‌ای و با استفاده از یک فرنچ‌پرس شیر ایجاد می‌شود. گاهی اوقات از پودر کاکائو یا دارچین نیز برای تزیین کاپوچینو استفاده می‌شود.

از سوی دیگر لاته معمولاً با یک لایه نازک از فوم شیر تزیین می‌شود. این لایه فوم شیر معمولاً به صورت یک نوار نازک در بالای نوشیدنی ایجاد می‌شود. در انتها بهتر است به سراغ موکا برویم، موکا معمولاً با شکلات رنده شده یا پودر شکلات تزیین می‌شود. گاهی اوقات از خامه نیز برای تزیین موکا استفاده می‌شود.

تفاوت در عطر و طعم

مهم‌ترین ویژگی یک نوشیدنی گرم بر پایه قهوه جذب کردن فرد با عطر و طعم است. در واقع شما با نوشیدن یک قهوه باید به به صورت کامل از طعم و عطر آن لذت ببرید. در ادامه شما در 3 بخش مجزا مطلع خواهید شد که این سه نوشیدنی چه تفاوت‌هایی از نظر طعم و عطر با یکدیگر دارند.

  • کاپوچینو دارای طعم قهوه غنی و غلیظ است که با طعم خامه‌ای فوم شیر متعادل می‌شود. طعم قهوه در کاپوچینو به دلیل استفاده از یک شات اسپرسو در آن است. فوم شیر نیز به طعم کاپوچینو طعم خامه‌ای و لطیفی می‌دهد.
  • لاته دارای طعم قهوه‌ای قوی است که با طعم خامه‌ای شیر متعادل می‌شود. طعم قهوه در لاته به دلیل استفاده از یک شات اسپرسو در آن است. شیر نیز به طعم لاته طعم خامه‌ای و لطیفی می‌دهد.
  • موکا دارای طعم قهوه‌ای قوی و شیرین است که با طعم شکلات متعادل می‌شود. طعم قهوه در موکا به دلیل استفاده از یک شات اسپرسو در آن است. شکلات نیز به طعم موکا طعم شیرین و شکلاتی می‌دهد.

بیشتر بخوانید: بهترین روش نگهداری از پودر قهوه


نتیجه گیری

در این محتوا اطلاعات دقیقی در مورد سه نوشیدنی کاپوچینو و لاته و موکا در اختیار شما قرار دادیم. در نتیجه مطمئناً در حال حاضر می‌دانید تفاوت کاپوچینو و لاته و موکا چیست؟ شایان ذکر است بدانید انتخاب بین کاپوچینو، لاته یا موکا به سلیقه شخصی شما بستگی دارد. اگر به دنبال قهوه غلیظ‌تر هستید، کاپوچینو انتخاب مناسبی برای شماست. اگر به دنبال قهوه قوی و شیرین هستید، موکا یک انتخاب درست تلقی می‌شود و اگر هم به دنبال نوشیدنی قهوه‌ای متعادل هستید، لاته انتخاب می‌تواند با طعم و عطر منحصر به فرد خود نیاز شما را برطرف کند. در نهایت امیدواریم محتویات موجود در این مقاله توانسته باشد به تمام سوالات شما در مورد تفاوت کاپوچینو و لاته و موکا پاسخ دهد.

منبع: Mocha vs Latte vs Cappuccino

4.8/5 - (5 امتیاز)

‫2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا